Endokrynologia w Otwocku
Czym się zajmuje endokrynologia i kiedy należy się udać do endokrynologa?
Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się zaburzeniami pracy układu dokrewnego. Leczy zaburzenia wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne, a więc np. tarczycę, trzustkę czy jajniki. Przyczyny tych zaburzeń nie są do końca jasne. Wpływ na rozwój chorób mają w pewnym stopniu geny, wiek i dieta. Wskazaniem do wizyty u endokrynologa będzie ciągłe zmęczenie i ogólne osłabienie.
Endokrynolog to ważna specjalizacja medyczna, może nam pomóc w przypadku wielu różnych dolegliwości. Pierwsze skojarzenie to problemy z tarczycą jednak lekarz ten pomoże również w przypadku wielu innych problemów z hormonami.
Jakie dolegliwości leczy endokrynolog?
Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z chorób układu dokrewnego. Gruczoły tego układu to tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka, jądra, jajniki oraz łożysko u kobiet w ciąży. Wydzielają one substancje, które wraz z krwią dostają się do wszystkich tkanek i narządów naszego organizmu. Ich rolą jest produkcja hormonów oraz kontrola ich wydzielania.
Endokrynologia zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania gruczołów dokrewnych. Zaburzenia te sprawiają, że dany gruczoł zaczyna wydzielać za mało lub za dużo hormonów. Często zaburzenia wynikają z rozwoju nowotworów. Rolą endokrynologa jest znalezienie przyczyny zaburzeń hormonalnych i ich leczenie po wykonaniu badań diagnostycznych. Zdarza się jednak, że zmiany wymagają jedynie obserwacji i częstszych wizyt kontrolnych. Ze względu na złożoność tych zaburzeń, lekarze endokrynolodzy mają często podwójne specjalizacje, jak np. ginekolog-endokrynolog. Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa
Endokrynolog leczy wiele chorób. Do tych najczęściej występujących należą m.in.:
Kiedy umówić wizytę do endokrynologa?
Choroby układu dokrewnego dają różne objawy. Najczęściej jednak powtarzające się to zmęczenie i ogólne osłabienie. Zanim jednak udamy się do endokrynologa, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego wypisze on dopiero skierowanie do endokrynologa. Poziom hormonów jest badany w krwi i moczu. Leczenie zależy od wyników badań i diagnozy. Istotną rolę odgrywają również badania profilaktyczne, zwłaszcza jeśli członkowie rodziny cierpią z powodu zaburzeń hormonalnych.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: