Ginekolog w Otwocku

Zapraszamy na konsultacje do naszego ginekologa

Ginekolog jest lekarzem, który tak naprawdę towarzyszy kobiecie przez całe jej życie – począwszy od okresu dojrzewania, przez dorosłość, dojrzałość, aż po menopauzę. O zdrowie narządów intymnych należy dbać tak samo, jak o zdrowie innych części ciała – na konsultacje z doświadczonym ginekologiem, nowoczesne badania profilaktyczne i diagnostyczne.

Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych.

Ginekologia – badania diagnostyczne

Kontrolne badania ginekologiczne powinny być wykonywane nie rzadziej niż raz w roku. Oprócz wywiadu lekarskiego obejmują:
cytologię, czyli wymaz pobierany z błony śluzowej szyjki macicy (pierwsze ok. 25 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia). Badanie powinno być wykonywane raz w roku;

USG dopochwowe – co najmniej raz w roku, przy czym najlepszy moment na badanie przypada na kilka dni po zakończeniu menstruacji;

USG jamy brzusznej – wykonywane wówczas, gdy pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia. Tego typu badanie służy także do określenia prawidłowości w rozwoju płodu – w czasie trwania ciąży powinno być wykonywane co najmniej 3 razy;

USG – badanie umożliwia przestrzenne zobrazowanie płodu. Powinno być wykonywane powyżej 18. tygodnia ciąży;

USG piersi – optymalnym momentem do przeprowadzenia tego badania ginekologicznego jest pierwsza faza cyklu. Badanie powinno być wykonywane raz w roku.

Na pierwszą wizytę u ginekologa powinny zgłosić się dziewczęta, które rozpoczęły miesiączkowanie – wówczas lekarz będzie mógł sprawdzić, czy proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, na kolejne konsultacje zapraszamy młode kobiety planujące rozpocząć współżycie seksualne, a następnie – co roku na wizyty kontrolne i profilaktyczne. Szczególną opieką w Szpitalu Mazovia obejmujemy kobiety w ciąży i w okresie połogu, a także w trakcie menopauzy.

W ramach opieki ginekologicznej lekarze świadczą usługi z zakresu:

  • poradnictwa ginekologiczno-położniczego,
  • przygotowania do ciąży i jej prowadzenia,
  • diagnostyki i leczenia chorób macicy oraz jajników (mięśniaki, torbiele),
  • oceny endometrium u kobiet po menopauzie,
  • diagnostyki i leczenia chorób układu rozrodczego (chlamydia, zakażenia wirusem HPV),
  • szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • diagnostyki i leczenia nadżerek,