Jak zamówić receptę

Szanowny Pacjencie! Żeby móc zamówić receptę, musisz złożyć deklarację wyboru lekarza w naszej Przychodni. Po złożeniu zamówienia, recepta będzie gotowa do odebrania po 3 dniach roboczych. Zamówienie na receptę można składać na leki stałe, zapisane w karcie Pacjenta.

Jak złożyć zamówienie:

  1. Przygotuj informacje o zamawianych lekach: nazwę leku, dawkę leku, ilość i inne ważne informacje jak np: dotychczasowa refundacja.
  2. O ile to jest możliwe, zamów jednorazowo wszystkie potrzebne leki na dłuższy okres.
  3. Aby zamówić receptę zadzwoń w poniedziałek, środę, piątek w godzinach 11:00 - 14:00 do rejestracji przychodni - numer telefonu to 799 11 99 55.

Odbiór recepty możliwy jest:

  • poprzez IKP (Internetowe Konto Pacjenta) lub
  • telefoniczne przekazanie kodu przez pracownika rejestracji.

Bardzo Ważne

Proszę pamiętać, że nie na każdy lek można złożyć zamówienie bez konieczności wizyty u lekarza

  • jeżeli w dokumentacji Pacjenta nie ma informacji o lekach stosowanych w chorobach przewlekłych nie zostanie wypisana recepta,
  • nie wypisujemy recept na leki uspakajające, nasenne, przeciwbólowe, antybiotyki - stosowane czasowo,
  • zmiana leku w chorobie przewlekłej wymaga pisemnej informacji od lekarza specjalisty,
  • zamawiać można tylko leki,
  • czas realizacji zamówienia wynosi do 3 dni,
  • recepty nie odebrane w ciągu 1 miesiąca od daty wystawienia nie będą dostępne w przychodni

E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. E-receptę zrealizujesz na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, jak skonfigurujesz swoje Konto Pacjenta. Odbiór kodu do recepty jest możliwy również
telefonicznie, po weryfikacji zamawiającego przekaże go pracownik rejestracji przychodni.


Co zyskasz dzięki e-recepcie?

  • jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece,
  • nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
  • nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
  • zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce

Jak wykupić leki z e-recepty

E-recepta to wygoda. Leki z e-recept możesz wykupić w różnych aptekach. Nie musisz szukać apteki, która będzie miała (lub zamówi) wszystkie przepisane leki. Możesz kupić część leków w jednej aptece, a część w drugiej. Jest to duże ułatwienie, jeśli zależy Ci na niższej cenie leku lub jesteś w podróży.

Pamiętaj jednak, że wszystkie przepisane opakowania jednego leku musisz wykupić *w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie*. Możesz rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po to kolejne opakowanie leku przyjdź do tej apteki, w której kupiłeś pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć

E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:

  • najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
  • e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.

Pozostałe e-recepty są ważne *przez 30 dni*.

E-recepty ważne przez 30 dni

*E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujesz. *

Możesz taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.

Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji (*„data realizacji od …”*), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty.

E-recepta ważna przez 365 dni

E-recepta może być także ważna przez 1 rok (365 dni). Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki.

Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej *„datę realizacji do” *określonego dnia.

Jednak mimo, że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.

Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.